Európai Méhnyakrák Megelőzési Hét - január 24.-30.

A V. Európai Méhnyakrák Megelőzési Hétről

Az Európai Méhnyakrák Megelőzési Hét egy nemzetközi kezdeményezés, amely immár ötödik éve került megrendezésre azzal a céllal, hogy felhívja a lakosság, a szakma és a döntéshozók figyelmét arra, hogy ma már egyetlen nőnek sem kellene méhnyakrákban meghalnia, hiszen ez a rosszindulatú danatos betegség ma már védőoltással és rendszeres szűréssel megelőzhető. Az európai országokban megrendezésre került programsorozat valódi párbeszéd a méhnyakrákról az egészségügyi dolgozók, a nőgyógyászok, a politikusok, a média és a közvélemény körében. Emellett olyan programokkal kívánja az Európai Méhnyakrák Szövetség felhívni a figyelmet a megelőzés fontosságára, mint az ingyenes szűrések, online aláírásgyűjtés vagy ingyenes telefonvonal, ahol a betegséggel kapcsolatban kérdéseket lehet feltenni.

Méhnyakrák

A méhnyakrákot a humán papillomavírus (HPV) rákkeltő típusai okozzák.  A fertőzés nagyon gyakori: becslések szerint a szexuális életet élő  nők több mint 80%-a megfertőződik a vírussal valamikor az élete során. A HPV fertőzés azonban nem egyenlő a méhnyakrák kialakulásával! A legtöbb HPV-fertőzés 12-18 hónap alatt megszűnik a szervezet természetes immunvédekezése következtében. A tartós fertőzések azonban tünetmentesen, hosszú évek alatt méhnyakrák kialakulásához vezethenek. Egy korábban átvészelt HPV-fertőzés után nem alakul ki megfelelő védettség, így a nők életük során többször is megfertőződhetnek HPV-vel. 
A méhnyakrák a második leggyakoribb daganatos megbetegedés a 45 éven aluli nők körében Európában. Az Egészségügyi Világszervezet (WHO) adatai szerint a méhnyakrák évente 270.000 nő halálát okozza világszerte, az új méhnyakrákos betegek számát pedig évi 500.000-re becsülik. Európában mintegy 30.000 nő veszti életét a súlyos betegségben évente, az
az minden 18. percben meghal egy nő méhnyakrákban, illetve minden esztendőben 60.000 új méhnyakrákos esetet diagnosztizálnak.

Méhnyakrákban megbetegedések - Kovászna megye

Sorszám

Év

Új esetek

Gyógyulási stádium

1.

2006

41

20

2.

2007

44

29

3.

2008

36

14

4.

2009

42     

26

5.

2010

I. Évh - 9

II. Évh - 12

III. Évh  -

I. Évh - 4

II. Évh - 10

III. Évh - 8

 

Sorszám

 Év

Halálesetek száma

1.

2006

19

2.

2007

14

3.

2008

17

4.

2009

16

5.

2010

(11 hónapban)

15

 

A lakosság védőoltási és szűrési hajlandósága messze elmarad a nyugat-európai átlagtól. A szervezett szűréseken a behívott nők 6-6,5 százaléka vesz részt évente, annak ellenére, hogy a vizsgálat fájdalommentes és Európában szinte egyedülállóan térítésmentes. A felvilágosító kampány célja, hogy minden nő, életkorra való tekintet nélkül tudatában legyen annak, hogy a védőoltás és a rendszeres szűrés együtt jelenti a leghatékonyabb módját a méhnyakrák elleni védekezésnek.

A védőoltás és a szűrés

A méhnyakrák-megelőzés első lépése lehet, hogy védőoltással megelőzzük a betegségért felelős HPV-fertőzést. Az oltóanyag megakadályozza a HPV leggyakoribb rákkeltő típusai által kiváltott, esetlegesen méhnyakrákot okozó fertőzés kialakulását. A teljes oltási sor három adagból áll, az első és a harmadik adag között fél évnek kell eltelnie. A védőoltások receptkötelesek, de bármelyik orvos felírhatja.  Az oltás a méhnyakrákok nagy többségét képes kivédeni, nem véd minden egyes rákkeltő HPV törzs ellen, ezért a rendszeres szűrést az oltás után  is folytatni kell. 

A szűrővizsgálat a kóros elváltozások, rákmegelőző állapotok felfedezését teszi lehetővé. Sajnos az elváltozások 20%-a a szűrés során nem kerül felfedezésre.
A védőoltás és a rendszeres szűrés együttes alkalmazása biztosítja a leghatékonyabb védelmet a méhnyakrák ellen.

Európai Méhnyakrák Megelőzési Hétről