Európai Méhnyakrák Megelőzési Hét - 2013. január utolsó hete

Az  Európai Únió országaiban a Európai Méhnyakrák Megelőzés Hetét 2013. január utolsó hetében ünneplik. Az Európai Méhnyakrák Megelőzési Hét egy nemzetközi kezdeményezés, amely immár harmadik éve kerül megrendezésre azzal a céllal, hogy felhívja a figyelmet a méhnyakrákra és annak megelőzési lehetőségeire. Az európai országokban megrendezésre kerülő programsorozat valódi párbeszédet kíván nyitni a méhnyakrákról az egészségügyi dolgozók, a nőgyógyászok, a politikusok, a média és a közvélemény körében. Emellett olyan programokkal kívánja az Európai Méhnyakrák Szövetség felhívni a figyelmet a megelőzés fontosságára, mint az ingyenes szűrések, online aláírásgyűjtés, vagy ingyenes telefonvonal, ahol a betegséggel kapcsolatban kérdéseket lehet feltenni. Az Európai Parlament is kiemelten foglalkozik a héten ezzel a témával, és több neves orvoskongresszus is ekkor kerül megrendezésre, ahol tudományos szempontból közelítik meg a méhnyakrák megelőzésének kérdését.

Mi a méhnyak?

A méh a női nemi szervrendszer része, amely az alhasban, a húgyhólyag és a végbél között foglal helyet. A méhnyak a méh alsó, keskeny része, amelynek csatornája a hüvelybe nyílik.

Mi a ményakrák?

A méhnyakrák akkor alakul ki, amikor a méhnyak sejtjei szabályozatlan osztódásba kezdenek. A sejtek betörhetnek a környező szövetekbe, és a daganat ráterjedhet a végbélre és a húgyhólyagra. A méhnyakrák főleg a környező nyirokcsomókban, a gerincben és a tüdőben ad áttéteket. A méhnyakrák általában igen lassan fejlődik.

A méhnyakrák kialakulását a méhnyak felszínét borító hám különböző súlyosságú elváltozásai előzik meg. Ennek során a normálistól eltérő megjelenésű (eltérő méretű, alakú, számú) sejtek jelennek meg. A szöveti elfajulás leggyakrabban 25-40 év között alakulhat ki, és állapota egyre súlyosabbá válhat. Ha nem észlelik időben, akkor a sejtek a méhnyak felszínéről betörhetnek a mélyebb szövetrétegekbe és tumorsejtekké fejlődhetnek. Ekkortól már méhnyakrákról beszélünk.

A méhnyakrákos megbetegedések helyzete Romániában

Romániában évente 3.000 új esetet diagnosztizálnak, így a méhnyakrákban szenvedő nők száma összesen 40.000.
Világviszonylatban a méhnyakrák a második leggyakoribb rákos megbetegedés, évente közel 500.000 új esetet diagnosztizálnak. A mellrák és a tüdőrák után a harmadik helyen áll a rák okozta halálesetek rangsorában. Az évente újonnan felfedezett 500000 eset közel 30%-a a 15-44 éves.

A méhnyakrák helyzete Kovászna megyében

Sorszám

Év

Új esetek

Amelyekből a gyógyítható stádiumok

1.

2012

(01.10.2012 - ig)

21

12

2.

2011

30

14

3.

2010

40

26

4.

2009

42

26

5.

2008

36

14

 

Méhnyakrákszűrési program Kovászna megyében

Az ingyenes méhnyakrákszűrési program fő célja a megelőzés, illetve a méhnyakrák következtében történő elhalálozások számának csökkentése. A súlyos betegség elleni küzdelem egyik fegyvere, ennek idejében történő felfedezése. Az egészségügyi minisztérium által finanszírozott ötéves kampány keretében minden 25 és 64 év közötti nő jogosult az ingyenes méhnyakrákszűrés elvégzésére.

Az ingyenes, Babeş-Papanicolau tesztként ismert szűrővizsgálat októberben indult Kovászna megyében, megyei szinten a programfelelős dr. Drăgoiu Lavinia. A Kovászna Megyei Közegészségügyi Igazgatóság már 2012 októberében megkezdte a tájékoztató kampányt.

Az ingyenes méhnyakrákszűrési program fő célja a megelőzés, illetve a méhnyakrák következtében történő elhalálozások számának csökkentése. A súlyos betegség elleni küzdelem egyik fegyvere, ennek idejében történő felfedezése.

Az egészségügyi minisztérium által finanszírozott ötéves kampány keretében minden 25 és 64 év közötti nő jogosult az ingyenes méhnyakrákszűrés elvégzésére.

A kampányban azok a nők vehetnek részt, akiknél még nem diagnosztizálták a kórt.

A vizsgálaton nem vehetnek részt azok a nők, akik esetében valamilyen sebészeti beavatkozás során eltávolították a méhnyakat, illetve azok sem, akik teljes méheltávolításon estek át. Ugyanakkor azon 64. élet évüket betöltött hölgyeket sem veszik be a programba, akiknél a legutóbbi három citológiai vizsgálat eredménye normális volt.

A mintavételre való feliratkozás a családorvosnál zajlik, ahol megtörténik az első felvilágosítás is a méhnyakrák megelőzésével kapcsolatban.

A felvilágosítást követően eldől, hogy az érdekelt személy bekapcsolódhat-e a programba, és ha igen, a kezébe kap egy jóváhagyó nyomtatványt, a vizsgálatot elvégző egészségügyi intézmények listájával. Az intézmény kiválasztása után, a páciens előrejegyezheti magát a mintavételre.

Az eredményeket a jóváhagyó cédulát kitöltő családorvosnak kézbesítik, aki majd közölni fogja a pácienssel a diagnózist.

A Kovászna megye teljes népessége 222.065, ebből nő: 112.962, a vizsgálatra jogosult személyek száma : 62.298. Kovászna megyében gyakorlatilag 60 ezer nő jelentkezését várják a szűrésre a program ötéves időtartama alatt.

A Kovászna megyében a Sepsiszentgyörgyi „dr. Fogolyán Kristóf’ Sűrgősségi Kórház a megyei méhnyakrákszűrési hálózat szervezője.

A méhnyakrák-szűrési program optimális feltételek közötti lefolyásának érdekében, közöljük az érdekeltekkel, hogy beindult a  http://www.insp.gov.ro/coluterin/ web oldal.

További információk:

Kovászna Megyei Közegészségügyi Igazgatóság
520023, Sepsiszentgyörgy, Gödri Ferenc utca, 12.szám
Egészségügyi Nevelés Iroda
Tel. 0267 351398