Részletes beszámoló a Tuberkulózis Világnapja alkalmából

Részletes beszámolót tartott 2010 március 24., Sepsiszentgyörgyön, a Kovászna Megyei Közegészségügyi Igazgatóság a tuberkulózis világnapja alkalmából. A jelenlévő számos szakember, miután részletesen ismertette a kór történelmét, fejlődését, a helyi viszonyokról is beszámolt.

Dr. Sipos András tüdőgyógyász kezdésként büszkén jelentette be, hogy országos szinten, évek óta Háromszéken jegyzik a legkevesebb beteget. A tavaly is kilencvenegy új esettel gyarapodott a lista, ezek a betegek mellé sorolható még a tizennégy visszaeső páciens. A szakorvos szerint a tüdőbajt a "szegények betegségeként" emlegetik, ám ebben az esetben nem az átlagfizetéseket kell figyelembe venni.

Háromszéken tartalmas, kiadós ételeket fogyasztanak a lakosok (ezért jóval több a szívbeteg), szerencsére az alapvető higiéniai előírásokat is betartják, a betegek sokkal közreműködőbbek, mint más megyékben. Ha egy idős bácsinak perc pontossággal szabjuk meg, hogy mikor vegye be az orvosságát, akkor ő be is tartja azt - részletezte a szakorvos. Szintén ő azt is elárulja, hogy a rózsaszín felhő mögött azért sötét viharfelhők is tornyosulnak, hiszen többször orvossághiánnyal küszködnek, ráadásul a hiperkrónikus betegek számára országos szinten csupán két kórház működik Bukarestben, így legtöbbször nincs szabad ágy.

Háromszéken csupán egy darab, súlyos, hiperkrónikus beteget jegyeztünk. Sajnos a kórban szenvedők húsz százaléka rossz környezetből származik, és ezzel nem is lenne baj, ám iszákosak, elzüllöttek, és nem eléggé intelligensek ahhoz, hogy a kezeléseknek alávessék magukat. Ahogy egy kissé jobban érzik magukat, megszöknek a kórházból. Ezek a legveszélyesebb esetek, ugyanis a kúra többszöri megszakításával alakul ki a hiperkrónikus tüdőgyulladás. Ha ez bekövetkezik, akkor sokat már nem tehetünk, mert a kezelés hatástalanná válik. Ezek a betegek valóságos fertőzési gócpontokat jelentenek, arról nem is beszélve, hogy minden félbehagyott terápia fantasztikus pénzösszegek elherdálását jelenti - panaszolja a szakorvos, elárulva, hogy a legfertőzöttebb térség megyénkben Hete, ahol akár 15- 20 személy is egy fedél alatt alszik ezekkel a "szökött fertőzőkkel".

A tájékoztató során a szakemberek kifogásolták, hogy nem léteznek olyan alkalmazható törvények, amelyekkel kényszeríthetnék ezeket a két lábon járó "ketyegő vírusbombákat" a kezelésre. Egy köhögő tüdőbajos könnyen megfertőzheti közvetlen környezetét, így például gyermekeinket a játszótéren. Hanyagságuk ily módon a mi felelősségünkké válik - hangsúlyozták. A tavaly egyébként két tüdőbajos gyermeket jegyeztek.(Forrás: Székely hírmondó)