Sajtóközlemény - 2011. március 9.

A fertőzés megelőzésének egyetlen hatékony módja az időben elvégzett védőoltás ezért a Kovászna Megyei Közegészségügyi Igazgatóság javasolja a szezonális influenza elleni védőoltást. Védőoltást tudunk biztosítani elsősorban a fokozottan veszélyeztetett csoportok: egészségügyi dolgozók, várandós nők (főleg II. és III. trimeszter), szociális intézmények dolgozói számára, valamint a súlyos lefolyású influenzára illetve annak szövődményeire fokozottan veszélyeztetett csoportok: a krónikus, főleg légzőszervi vagy szívbetegségekben, cukorbetegségben vagy más anyagcserezavarokban szenvedők, a vesebetegek, az asztmában, a HIV fertőzésben szenvedő betegek számára.

A tisztított és inaktivált trivalens influenza vakcina a beadástól számított 2-3 hétre rá fejti ki hatását. Az oltóanyag három vírustörzs ellen nyújt védelmet, ezek egyike az újinfluenza.

A vakcina nem véd meg az egyéb légúti megbetegedésektől, akkor is ha bizonyos tünetek hasonlóak az influenzához.

A készlet erejéig mindenki számára ingyenes az oltás, amit a háziorvosi rendelőkben igényelhetnek.

A 2010. év október 1. és 2011. február 20. között 10.542 személyt oltottak be Kovászna megyében a rendelkezésünkre álló 13.200 adagból, amit teljes egészében az Egészségügyi Minisztérium támogatott. Az oltást elsősorban a családorvosi rendelőkben végzik.

Az oltás a családorvosi rendelőkben és az oltási pontokban INGYENES.

A felsőlégúti megbetegedések elemzése a 2011. február 28. és 2011. március 6. közötti időszakban:
A rendelkezésünkre álló adatok alapján, ami az egészségügyi egységek jelentései alapján készülnek, az esetek számának 11,14 % növekedése észlelhető az előző héthez viszonyitva. Ugyanakkor megjegyezzük, hogy az esetek könnyű lefolyásúak, 1,54 % igényelt kórházi ellátást. Az utolsó három hét átlgához viszonyítva 10,23 % növekedést észlelhetünk. A rendelkezésünkre álló adatok alapján elmondhatjuk, hogy az esetek 59 % az 5-19 éves korcsoporthoz tartozik.

Ezen a héten egy B típusú grippés megbetegedést diagnosztizáltak, az Egészségügyi Minisztérium által megadott metodológia szerint, az Országos Referencia Laboratórium (Bukaresti Cantacuzino Intézet) által kibocsájtott eredmény alapján.

Az adatok feldologozása a jelentésköteles egészségügyi egységek 95,75 % által kódozott eseteket tartalmazza. ( a határérték minumum 80% az Egészségügyi Minisztérium előírásainak megfelelően). Az esetek száma 10,23 % nőtt az elfogadott küszöb értékéhez viszonyítva.
 

Kovászna Megyei Közegészségügyi Igazgatóság