Méhnyakrák-megelőzési kampány - 2024. január

Minden év januárjában, a Méhnyakrák Tudatossági Hónapja alkalmából egy sorozatnyi tevékenységre kerül sor, amelyek felhívják a közvélemény figyelmét erre a rákos megbetegedésre, amely jelentős negatív hatással van a romániai lakosság egészségére.

A méhnyakrák egy olyan betegség, amely védőoltással és szűréssel megelőzhető, és korai felismerés és megfelelő kezelés esetén gyógyítható.

Mindezek ellenére a méhnyakrák továbbra is az egyik leggyakoribb típusú rákos megbetegedés és a rák okozta elhalálozások egyik leggyakoribb oka a nők körében világszerte. Európa szintjén a méhnyakrák előfordulása és a méhnyakrák okozta elhalálozás jelentősen csökkent. A méhnyakrák előfordulása és a méhnyakrák okozta elhalálozás azonban továbbra is Romániában a legmagasabb Európában.

A Közös Kutatóközpont Európai Rákinformációs Rendszerének (ECIS) adatai szerint 2022-ben továbbra is Romániában a legmagasabb a méhnyakrák előfordulása (32,6/‰00 nő, ami ötször magasabb, mint Finnországban - 6,4/‰00 nő) és a méhnyakrák okozta elhalálozás az Európai Unióban (16,8/‰00 nő, ami nyolcszor magasabb, mint Finnországban - 2,2/‰00 nő).

A 2020. évben a méhnyakrák miatt európai szinten becsült 30 447 új megbetegedés és 13 437 haláleset közül az új esetek 11,10%-a és a halálesetek 13,43%-a Romániában következett be.

A méhnyakrák több mint 95%-át a human papillomavírus (HPV) fertőzése okozza, amely a bőrt és a nyálkahártyát fertőző vírus. Ebben az összefüggésben a HPV elleni oltás nagyfokú védelmet nyújt a méhnyak diszpláziája, a méhnyakrák (mind a laphámrák, mind az adenokarcinóma) ellen, de védelmet nyújthat az anális, orofaringeális, női nemi szervi, vaginális és pénisz daganatok ellen is.

A HPV elleni védőoltás lefedettsége azonban alacsony Romániában, annak ellenére, hogy a kormány 2008-ban erőfeszítéseket tett a HPV elleni védőoltás országos oltási programba való beillesztésére, a 10-11 éves lányoknak országszerte ingyenesen felajánlott programmal, program, amelyet az oltás iránti nagy vonakodással fogadtak. Az oltási programot a 2009 évben egy kommunikációs kampánnyal újraindították, de az eredmények nagyon szerények voltak. A programot majdnem 10 évre leállították, majd 2019-ben újraindították, a 11-14, majd később a 11-18 éves lányokat célozva meg, ingyenesen, a háziorvosi rendelőkben, a szülők előzetes írásbeli kérése alapján.

Jelenleg az Egészségügyi Minisztérium 2023. szeptember 12. napján kelt 3.120. számú rendeletével (31) kibővítették a HPV elleni védőoltásból részesülő lakossági kategóriákat: ingyenes védőoltás a legalább 11 és legfeljebb 19 éves lányok és fiúk számára, valamint 50%-os költségtérítés a legalább 19 és legfeljebb 45 éves nők számára. A HPV és Babeş Papanicolaou szűrési programok a rákot megelőző elváltozások / méhnyakrák felismerését, majd a méhnyakrák előfordulása gyakoriságának és az ez okozta elhalálozásnak, valamint a nők, családjaik és a társadalom szenvedésének, emberi és anyagi költségeinek csökkentését szolgálják.

Ebben az összefüggésben az Egészségügyi Minisztérium az Országos Közegészségügyi Intézeten keresztül 2024 januárjában tájékoztató, oktatási és figyelemfelkeltő kampányt szervez a védőoltás általi megelőzés, a szűrés általi korai diagnózis és a méhnyakrák korai kezelése fontosságáról, amely betegség jelentős negatív hatással van a romániai lakosságra.

Infografika - Méhnyakrák-megelőzési kampány - 2024. január